Utrata prawa jazdy za prędkość / punkty - Jak je odzyskać?utrata prawa jazdy - jak odzyskać? Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości lub za uzyskanie zbyt dużej ilości punktów karnych to dwie najczęściej występujące przyczyny utraty tego dokumentu wśród polskich kierowców. Według kodeksu drogowego, kierowca który przekroczy prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym traci prawo jazdy na 3 miesiące. Taka forma kary ma za zadanie zdyscyplinować kierowców, nauczyć ich zachowywania ostrożności na drogach oraz przestrzegania obowiązujących przepisów. Po upłynięciu 3 miesięcy, kierowca może odebrać swój dokument i nie musi w tym celu stawiać się na powtórne egzaminy. Inaczej jest jednak w przypadku utraty prawa jazdy za punkty, która towarzyszyć może utracie za przekroczenie prędkości.

Jak odzyskać prawo jazdy po utracie za punkty?

W przypadku kiedy na koncie “lądują” kolejne punkty karne i tym samym przekroczony zostaje ich limit na koncie, kierowca traci prawo jazdy. Pojawia się wówczas pytanie, jak odzyskać prawo jazdy po utracie za punkty? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, kierowca zobowiązany jest stawić się na tak zwany egzamin kontrolny, czyli nic innego jak część teoretyczną oraz część praktyczną. Zdanie egzaminu kontrolnego oznacza oczywiście zachowanie prawa jazdy oraz “wyczyszczenie” konta z punktami karnymi. Co dzieje się jednak w przypadku, kiedy egzamin kontrolny przebiegł niepomyślnie i jego wynik jest negatywny? Kierowca, który nie zda takiego egzaminu traci swoje uprawnienia i musi oddać prawo jazdy. Co najważniejsze jednak, taki kierowca zobowiązany jest ponownie przystąpić do egzaminu państwowego, w celu odzyskania utraconych uprawnień.

Utrata prawa jazdy za prędkość – co dalej?

W polskich przepisach opisana jest szczegółowo cała gama wykroczeń, za które kierowcy mogą stracić prawo jazdy. W zależności od przewinienia może być to okres 3 miesięcy lub dłuższy. Pamiętaj, że pomimo utraty uprawnień nie ominą Cię także dodatkowe punkty karne. Za przekroczenie prędkości o minimum 51 km/h w terenie zabudowanym możesz otrzymać aż 15 punktów karnych. Wcale nie tak trudno więc uzbierać cały pakiet punktów. Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości może spotkać tak naprawdę każdego, kto dopuści się kilku przewinień na swoim koncie.

Po utracie prawa jazdy lub przed odbyciem egzaminu kontrolnego, warto zdecydować się na jazdy doszkalające. Pomagają one przede wszystkim odświeżyć wiedzę i umiejętności oraz nabyć nowe.

Kierowców często zwodzi rutyna i nie decydują się na tego typu szkolenia twierdząc, że przecież świetnie sobie radzą za kółkiem. Nic bardziej mylnego. Pamiętaj, że wymagania, które egzaminator stawia przed Tobą w czasie egzaminu są nieco inne niż podczas luźnej jazdy na co dzień. W czasie kontrolnego egzaminu wystarczy jeden błąd, aby stracić szansę na odzyskanie uprawnień. Kursy doszkalające pomagają nie tylko świeżo upieczonym kierowcom, lecz również tym, którzy potrzebują przypomnieć sobie przepisy przed kontrolnym egzaminem. Chcesz odzyskać prawo jazdy po utracie za punkty? A może utraciłeś prawo jazdy za przekroczenie prędkości? Nie czekaj i zapisz się na jazdy doszkalające już dziś!